Zuivelketen ‘to the next level’

Wat zou de wereld van games en apps kunnen betekenen voor melkveehouderij en de zuivelketen, en andersom? Dat was de vraag van Courage aan de Twitterchat. Er kwamen aardig wat ideeën los. Games en app zouden een manier kunnen zijn om burgers bij voedselproductie te betrekken. Gewone games zijn er al; vooral de koppeling met de realiteit, met behulp van  echte beelden, handelingen of data van echte boerderijen, maakt het  spannend.

 

De games die het meest bekend zijn bij de deelnemers aan de chat zijn -niet verrassend- Wordfeud en Agry Birds. Games waarbij je iets moet bouwen, met levels en waar je ondertussen het nivo van je euros, energie of geluk in de gaten moet houden, doen het vooral goed bij de kinderen.

 

Veel boerderijgames

De voorbeelden die we kennen van food- & agri games zijn onderling heel verschillend van aard:  Farmville (virtuele boerderij, via Facebook), Boodschapp (informatie snel op je mobiel over voedingsmiddelen) en de SuperWijzer app (net zoiets, maar dan over diervriendelijkheid van dierlijke producten, gemaakt door Varkens in Nood).

Farmville blijkt vele varianten te hebben: spellen waarbij je zelf virtuele boer bent en je allerlei taken (grond bewerken, zaaien, bewateren) op tijd moet doen om een opbrengst van je akkertje te halen. Je kunt ook gewassen kopen of verkopen en dier kopen/verzorgen/melken/kaas maken. Happy Harvest op Hyves werkt net zo. De eerste games rond een boerderij was SimFarm, wat een variant is op SimCity (bouwen van een stad).

Wat opvalt aan de farmville achtige games is dat het erg USA achtig is. De schuur of stal is steevast een ‘barn’: rood met witte bies. Je zou natuurlijk een vernederlandste versie kunnen maken. Inclusief polderbeheer: in plaats van bewateren vooral samenwerken met het waterschap voor bemalen en peilbeheer. In de winterversie ontsnappen de schaapjes plotseling over het ijs.

Maar een NL-’Farmville’ is dan de zoveelste variant op Farmville.

 

Reality koppeling
Er kan meer! Er is een online spel waarbij je met je tablet een oplichtende bal projecteert op een scherm in een varkenshok. De varkens gaan reageren op jouw bewegingen. Je muist een oplichtende bal ergens naar toe: als de varkens erin slagen de bal in een driehoek te krijgen, komen er lichtsignalen als beloning.

Deze koppeling met échte boerderijen is wat het spannend maakt. Een aantal reacties:

Over Pigchase

  • bij het varken vooral het gebruik van de wroetschijf, bij de koeien …. ? waartoe is een koe uit te dagen ?
  • volgens mij doen koeien minder speels dan varkens. maar ze zijn wel weer heel ontroerend en fotogeniek.
  • Misschien wel een idee voor kalveren dan. Die zijn (nog) wel speels.
  • Koeien zijn minder slim dan varkens maar als het om eten gaat lijkt de intelligentie overigens snel te stijgen.

 

Farmville for real

  • Het moet iets heel simpels zijn wat toch verslavend is, angry birds is zo’n voorbeeld maar dan iets voor vee.
  • Voor mij is uitdaging niet een of andere game die pakt. de koppeling naar echt, dát is gaaf. wellicht minder pakkend?
  • Als je zelf kunt zaaien en oogsten, op afstand? Zou pretty cool zijn :) meer in sync met de natuur raken, inzicht verwerven.
  • Zouden niet-boeren (lees gemiddelde burger) graag boer willen spelen? en dan in competitie verband (voerinkoop, KI, melkproductie)?
  • in mijn app zou ik ook de groei van onze gewassen kunnen laten zien, dat doe ik ook op mijn website
  • Gebruiker voorspelt je teeltmaatregelen of opbrengst?
  • Je kunt een online managementcommunity rond je boerderij bouwen: boeren doe je samen!

Dat doet denken aan MyFarm in Engeland, waar 10.000 mee-boeren gevraagd werden om online mee te boeren. Ze dragen financieel bij en krijgen in ruil een stem in het management: één keer per maand stemmen over maatregelen, en ondertussen discussies met andere mee-boeren.

 

Bull shit bingo / Schijt je rijk

  • Ikzelf dacht al aan bullshit bingo (waar gaat ie schijten?) met foursquare. Kan toch met gps?
  • “schijt je rijk’ bij koeien goed in een app te maken, maar vooral voor koeien in de wei geschikt. Schijt je rijk in het Koesino!

Melken op iPad

  • Een koemelken app game? Met vingerbewegingen een koe melken op de iPad.
  • bestaat=> link . nu koppeling naar échte boerderij?

Tamakoetchi

  • Lijkt me top als je online, real time beloningsbrokjes voor landbouwhuisdieren kunt kopen/winnen en verstrekken via automaat. (en dat zien op webcam)
  • Leuk: beesten voeren vindt iedereen prachtig. In Dierentuin mag je tegen betaling de vogels voeren: dubbele winst!
  • En met een app bediening van de borstel voor het ‘kroelen’ van de koe ? direct contact tussen burger en koe.
  • Of real-life #tamakoechi: dat je adoptiedier kan volgen, mee kan interacteren (koeborstelen?) en dan melk kan kopen :)

Find-a-Farmer

  • En de boeren zelf dan? als er iets ‘hot’ is sinds boer zoekt vrouw….
  • single boeren met foto en QR tag op de melkpakken! melkdrinksters mogen via app een web-speeddate en als t klikt naar de farm

Koehandel

  • het mooiste spel blijft Koehandel.
  • dat kan, net als scrabbel, vast ook online?
  • Inderdaad koehandel is hylarisch. Kunnen we dat digitaal koppelen aan real life koeien?

Ontwerp je zuivelketen… of toch maar gewoon je toetje

  • Bouw je eigen zuivelketen…
  • Ontwerp je eigen toetje. ‘het meeste stemmen toetje’ wordt in productie genomen. winst voor initiatiefnemers en veehouder
  • Bedoel je zoiets als wat Mona al doet: een soort toetjesontwerpcontest? The Desert of Holland? (Mona’s ‘Toetjesfabriek’ is niet meer online te vinden, jk)

CAP app voor GLB uitleg

  • Er is ook al sprake van een CAP app, om het GLB en de hervormingen uit te leggen.
  • Deze CAP app legt het GLB (Gemeenschappelijk Landbouw Beleid /Common Agricultural Policy) en vooral de hervormingen uit, en (hopelijk) concreet voor jouw bedrijf.

 

Meer ideeën

  • Koe herkenningsquiz. Zoek kalf bij juiste moeder. Spel rond levensloop van de koe.
  • volg je trekker in het veld app, met gps
  • boerenfluitjes app; match making tussen consument en producent
  • ik dacht aan het wat leuker maken van routineuze klussen voor personeel. zoals voor je melkbeurt raden hoeveel liter het wordt. Aan het eind vd week is er een winnaar onder de melkers. Wel vervelend als ze melkhoeveelheid gaan aanpassen :(
  • Met de iPhone bepaalde dingen in scannen, bijv. Oormerken
  • (on)kruiddeterminatie met de iPhone
  • uien schillen… scherm laten vullen met tranen als het te lang duurt
  • app om verschillende meningen over bv megastallen/windmolens *in bepaalde streek* in kaart te brengen ook nuttig. De democratie terug naar de streek.
  • Je kan ook veel combineren, stallenbouwen (like simcity), oogsten daarna melken zoek de verschillen in vlekken tussen kalf / koe
  • koeienbord ipv ganzenbord? koe-erger-je-niet? Koeloenisten van Koetan? ik word er vrolijk van!

 

Doel

Het doel waartoe je een game of app ontwikkelt dreigt wat weg te zakken in al die inspiratie. Terwijl je daarvandaan moet beginnen, tipt een deskundige. Het is een manier om jongeren  te betrekken bij voedselproductie en natuur. Dat begint met kennis. Interactie, een spel of competitie-element spreekt meer aan dan alleen informatie, maar dat moet er wel bij zitten. Immers van Farmville spelen alleen is nog geen jongere dichter bij de voedselproductie gekomen.

 

Meer info

Courage nam het initiatief voor deze game/zuivel sessie. Vrijdag vindt deze Courage Caroussel plaats, een face-to-face meeting of minds. De ideeën uit de chat van #guusnet worden meegenomen.

Hier zijn alle tweets terug te vinden.

 

 

2 reacties op “Zuivelketen ‘to the next level’”

  1. Van die spelletjes als een koe melken op je telefoon lijken leuk, ze zijn het ook, maar alleen voor heel even en het brengt mensen niet dichterbij de boer denk ik. Net als FarmVille, even verslavend, daarna vergeten. Wat me wel gaaf lijkt is het op afstand van de borstels en dan via je telefoon connectie krijgen met de webcam. Zo zie je in werkelijkheid wat er gebeurt en wat het resultaat is van je actie.

    Leuk trouwens dat er zoveel aandacht is voor games op het platteland, maar in mijn ogen, heb er niet teveel verwachtingen van als boer zijnde. Het is toch meer iets waar de game-industrie mee aan de haal gaat.

    Verder moeten spelletjes gebaseerd op het boerenleven natuurlijk gewoon bestaan, zoals er al heel veel bestaat, maar ik denk niet dat je daarmee moet hopen dat mensen dichterbij de boer komen. Wel heeft iemand die vroeger wellicht met van die boerderijfiguurtjes heeft gespeeld of een peuterboekje over de boerderij heeft gelezen al iets meer feeling met de boerderij, dus laten we vooral doorgaan met leuke kinderspelletjes met boerderijdieren. Jong geleerd is oud gedaan.

  2. En deze kwam ik dan weer toevallig tegen. Ziet er nog best grappig uit: http://nl.farmerama.bigpoint.com/big/farmerama_nl_07_flash?locale=nl&aid=561&aig=171&aip=DCO_FA_12

Reageer

*

Premium Wordpress Plugin