Hoe versterken we de verbinding tussen kennis, innovatie en landbouwpraktijk? Die vraag stond centraal tijdens de slotbijeenkomst van de 6e termijn van de SCAR AKIS Strategic Working Group. Bijna 40 deelnemers uit verschillende Europese landen kwamen, op woensdag 27 mei, in Nederland bijeen om ervaringen uit te wisselen over de verdere ontwikkeling van Agricultural Knowledge and Innovation Systems (AKIS).

De bijeenkomst bracht beleidsmakers, onderzoekers en andere AKIS-partners samen rond thema’s als de toekomst van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB), kennisdeling, innovatie en de verbinding met onderzoeks- en innovatieprogramma’s zoals Horizon Europe.

Van Europese beleidsdiscussies naar de praktijk

Een belangrijk onderdeel van het programma was het bezoek aan verschillende Nederlandse praktijkvoorbeelden. Hier kregen deelnemers te zien hoe samenwerking tussen ondernemers, onderzoekers, overheden en andere partners bijdraagt aan innovatie in de landbouw.

Tijdens bezoeken aan The Cranberry Company en het Kennis Transfer Centrum binnen het Fieldlab Groene Hart maakten deelnemers kennis met initiatieven waarin experimenteren, ondernemerschap, waterbeheer en kennisdeling samenkomen. Ook de Waterkaravaan van het Deltaprogramma Agrarisch Waterbeheer (DAW) liet zien hoe kennisuitwisseling in de praktijk vorm krijgt.

Daarnaast werd uitgebreid gesproken over nieuwe vormen van samenwerking en innovatie, waaronder Living Labs en co-creatieprocessen.

Voorprogramma met Oekraïense delegatie

Voorafgaand aan de SCAR AKIS-bijeenkomst vond een bijzonder voorprogramma plaats met een Oekraïense delegatie. Op uitnodiging van de Nederlandse vice-minister bezochten zij bij Wageningen University & Research (WUR) Groen Kenninsnet om kennis uit te wisselen over de Nederlandse kennisinfrastructuur en de organisatie van AKIS. Nieuwsgierig naar het AKIS-platform in Oekraïne? Zie AKIS Ukraine. Of bekijk de Interactive map of AKIS actors.  

Samen met Groen Kennisnet werd stilgestaan bij de manier waarop kennis, onderzoek, onderwijs, advisering en praktijk in Nederland met elkaar verbonden zijn. De uitwisseling bood ruimte om ervaringen te delen en van elkaar te leren.

Samen leren voor een toekomstbestendige landbouw

De bijeenkomst onderstreepte het belang van sterke kennis- en innovatiesystemen, waarin beleid, onderzoek, onderwijs, adviseurs en praktijkpartijen elkaar weten te vinden. Europese uitwisseling helpt daarbij om ervaringen te delen, succesvolle aanpakken zichtbaar te maken en gezamenlijk te werken aan de landbouw van de toekomst.